Nowy gabinet muzyko i psychoterapii otwarty w Lublinie

 

Muzykoterapia – Psychoterapia muzyczna – Relaksacja

 

W Lublinie, tuż obok hotelu Forum na ul. Obywatelskiej, powstał gabinet, w którym można skorzystać z profesjonalnie prowadzonej muzykoterapii, psychoterapii, relaksacji. Różni się jednak od innych podobnych miejsc ważnym szczegółem – jest to jedyne miejsce w Polsce, w którym można wziąć udział w psychoterapii muzycznej metodą Guided Imagery and Music. To jedna z metod, która dzięki mocy muzyki i relaksacji umożliwia sięganie do zasobów człowieka, pomagając mu aktywować jego potencjał, ułatwiając mu radzenie sobie z problemami i trudnymi sytuacjami, poprawiając jego funkcjonowanie. Jest stosowaną na świecie od ponad 40 lat, naukowo potwierdzoną metodą, która bardzo dobrze sprawdza się zarówno w działaniach profilaktycznych, rozwojowych, jak i terapii.

 

Czym właściwie jest psychoterapia muzyczna?

Psychoterapia muzyczna Guided Imagery and Music (GIM) łączy słuchanie muzyki ze stanem głębokiego relaksu. Muzyka stymuluje mózg, wywołując „wyobrażenia” postrzegane nie tylko wzrokiem, ale również wszystkimi innymi zmysłami. Wyzwala także emocje, wspomnienia oraz często bardzo realne odczucia fizyczne.  W czasie sesji pojawia się subtelne uczucie, że psychika sama kieruje pojawiającymi się „wyobrażeniami” tylko wtedy, kiedy dana osoba jest gotowa na takie doświadczenia.

Sesja psychoterapii muzycznej jest sama w sobie kreatywnym doświadczeniem, z muzyką znajdującą się w jej centralnym punkcie i terapeutą wspierającym cały proces. Ważne jest, że posiadanie lub brak zdolności i umiejętności muzycznych uczestnika sesji nie ma żadnego wpływu na efektywność terapii.
Co dzieje się w czasie sesji?

 

Sesja zazwyczaj trwa półtorej godziny i składa się z czterech etapów:

K. Stachyra - psychoterapia muzyczna

Preludium – rozmowa, omówienie znaczących kwestii i oczekiwań klienta względem sesji

Indukcja relaksacyjna – wejście w stan relaksu za pomocą wyobraźni i technik koncentrująco-odprężających. Klient siedzi w specjalnym fotelu relaksacyjnym, terapeuta zaś siedzi w pobliżu.

Muzyczna podróż – indywidualnie dobrany przez terapeutę program muzyczny złożony z nagrań starannie wyselekcjonowanej muzyki, który trwa 30 – 45 minut. Muzyka stymuluje wyobrażenia klienta, który na bieżąco relacjonuje swoje doświadczenia terapeucie. Terapeuta wspiera klienta.

Postludium – klient z pomocą terapeuty wraca ze stanu głębokiego relaksu do stanu świadomości i wspierany przez terapeutę zaczyna integrować doświadczenie. Dzieje się tak przez rozmowę, kreatywne działania lub inne formy ekspresji.

Dlaczego właśnie muzyka?

Z niezwykłością siły oddziaływania muzyki zetknął się każdy z nas, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Niekiedy już pierwsze dźwięki piosenki przywołują wspomnienia, emocje związane nawet z bardzo odległymi wydarzeniami.  Wyjątkowa moc muzyki przy wsparciu terapeuty potrafi otworzyć i połączyć Cię z Twoimi wewnętrznymi zasobami, kreatywnością, Twoim potencjałem.
W terapii może przynieść nieświadomy materiał do świadomości, pomagając tym samym w leczeniu, integracji osobowości i inspiracji, tworzeniu wizji przyszłości. Może przywieźć wspomnienie piękna, prowadzić do „szczytowego doświadczenia” oraz zwiększać kreatywność.

 

Czy to metoda dla mnie?

Psychoterapia muzyczna GIM jest skierowana do:

  • Ludzi zdrowych, poszukujących dróg kreatywnego rozwoju i rozwoju własnej kreatywności
  • Osób cierpiących z powodu stresu, lęku lub depresji
  • Poszukujących wsparcia i zrozumienia w czasie życiowych zmian
  • Chcących poradzić sobie z przeżytą traumą, wykorzystywaniem, przemocą różnego rodzaju
  • Szkolących się na psychoterapeutów, muzykoterapeutów lub arteterapeutów
  • Terapeutów, jako część ich stałego rozwoju osobistego
  • Muzyków, plastyków i innych artystów chcących zgłębić własną kreatywność

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

„Umawiając się na pierwszą wizytę nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Nie miałam pojęcia, że muzyka może tak mocno na mnie działać. Ta terapia pomogła mi uporać się z bolesnymi przeżyciami z przeszłości, pokazała, że można żyć bez lęku i napięcia. Teraz inaczej patrzę na świat. Dziękuję.” Anna

 

 

Psychoterapia muzyczna prowadzona jest przez dr. Krzysztofa Stachyrę – certyfikowanego muzykoterapeutę, wykładowcę na uczelniach w Polsce i zagranicą. To terapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Jest m.in. przewodniczącym Komisji Akredytacji i Certyfikacji Światowej Fe­deracji Muzykoterapii (WFMT) i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT). Pełni również funkcję redaktora w amerykańskim czasopiśmie naukowym „Journal of Biomusical Engineering”. Jest autorem artykułów naukowych i książek z dziedziny muzykoterapii. Uprawnienia do prowadzenia psychoterapii muzycznej w metodzie Guided Imagery and Music (GIM) uzyskał po ukończeniu wieloletniego treningu prowadzonego w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii przez prof. Leslie Bunta i prof. Frances Goldberg – wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.

Krzysztof Stachyra (2014)

 

 

 

 

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na sesję pisz proszę: muzykoterapia@wp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *