Arteterapia w Berlinie


Akademia Sztuki Berlin Weissensee 

Wydział Arteterapii

Interdyscyplinarne Myślenie i Działanie

 

Akademia Sztuki Berlin Weissensee  to obecnie 680 studentów obsługiwanych przez 33 profesorów, pracowników artystycznych i wykładowców. Akademia oferuje studia uniwersyteckie z zakresu sztuki i projektowania w różnych dyscyplinach. Szkolenie ma naobsługiwanych celu rozwijanie umiejętności myślenia koncepcyjnego i praktycznego wdrożenia projektów do produkcji. Dwie nowe specjalności to: strategie przestrzenne i arteterapia.

Kierunek arteterapia powstał w kwietniu 2005 roku. W kwietniu 2006 roku progam został akredytowany przez AHPGS. Przez pierwsze kilka lat pracował pod auspicjami, był nadzorowany Goldsmith College College University of London. Obecnie jest kierunkiem samostanowiącym.

Głównym zadaniem Arteterapii w Berlinie jest edukacja i badania naukowe, promocja kultury i sztuki, zwłaszcza w świetle aspektów łączących sztuk wizualne i pole psychoterapii, psychologii i medycyny. Cechą charakterystyczna programu jest interdyscyplinarne myślenie i działanie reprezentowane w badaniach i na poziomie zaawansowanych szkoleń. Poszczególne elementy tak badań jak i szkoleń  reprezentowane są przez tak przez strony kliniczne jak i artystyczne na najwyższym poziomie. Jest to znakomity przykład integracji sztuki i terapii.

Taki model arteterapii i badań jest unikalny w Niemczech.

Studenci uczą się pracować jako arteterapeuci z osobami cierpiących na różne choroby i niepełnosprawności. Podczas studiów nabywają wiedzy z zakresu sztuk wizualnych i estetycznych potrzeb pacjentów oraz uczą się refleksji na temat arteterapii a także poznają metody terapii psychologicznych.

Końcowy egzamin teoretyczny i praktyczny dotyczy procesów sztuki wizualnej i psychoterapii. Można powiedzieć, że student musi wykazać się umiejętnością łączenia w praktyce dwóch obszarów z zakresu terapii i sztuki.

 

Wymagania dotyczące przyjęcia na studia podyplomowe:

  • Ukończona szkoła średnia ogólnokształcąca lub techniczna.
  • Ukończone studia artystyczne (co najmniej na poziomie I stopnia – licencjat).
  • Egzamin państwowy jako nauczyciel plastyki/sztuki.
  • Folder, w którym jest co najmniej 20 ostatnich dzieł artystycznych z działalności wnioskodawcy.
  • Dowód co najmniej roku doświadczenia zawodowego w dziedzinie polityki społecznej.

 

Proces zatwierdzania

 

Wnioskodawcy, którzy spełniają wszystkie wymagania kwalifikacyjne są zaproszeni do testu wstępnego. Procedura składa się z warsztatów wieloczęściowych. Każdy kandydat musi uczestniczyć w:

  • w rozmowie z co najmniej dwóch wykładowców,
  • w wieloczęściowym egzaminie dotyczącym procesu artystycznego, który wskazuje, czy kandydat gwarantuje rozwój w zakresie kreatywności artystycznej i terapeutycznej.

Struktura kursu

Studiowanie jest podzielone na moduły i obejmuje następujące obszary:

  • Praktyka sztuki – teoria sztuki
  • Psychologia / Medycyna
  • Psychoterapia (teoria)
  • Kursy arteterapii
  • Terapia (staże)
  • Samoświadomość, superwizja

 

Wykładowcy

Wykładowcami arteterapii w Berlinie Weisensee są znani niemieccy artyści, terapeuci, psychologowie, psychiatrzy, lekarze.

Dyrektorem Wydziału ARTETERAPII jest prof. dr hab. Karin Dannecker.



Bardzo ważną rolę w uczelni ogrywają profesorowie gościnni. Są to między innymi:

profesor Muri Simone Alter, Springfield, Massachusetts, dr hab. Barbara Ball, Austin, Teksas, Elinor Irwin, Pittsburgh, Pennsylvania, profesor dr hab. Edith Kramer, New York, Muri Samuel, Springfield, Massachusetts, dr hab. Hanna Judith Rubin, Pittsburgh, Pensylwania, profesor dr hab. Diane Waller, Goldsmiths College, Londyn.