Kurs muzykoterapii na Uniwersytecie Warszawskim

Zapraszamy wszystkich chętnych (nie tylko studentów) na kurs muzykoterapii.

MUZYKA NA RECEPTĘ? PRZEWODNIK PO MUZYKOTERAPII

 Prowadzący: mgr Marta Siepsiak

Zajęcia są skierowane do osób zainteresowanych wykorzystywaniem muzyki dla poprawy samopoczucia, jakości życia, czy rozwijania kreatywności. Mile widziani są wszyscy, pragnący poszerzyć horyzonty i skonfrontować wiedzę potoczną o muzykoterapii z danymi płynącymi z badań naukowych. Umiejętności zdobyte na kursie będzie można wykorzystać w codziennym życiu na sobie, czy np. w twórczej zabawie z własnymi dziećmi. Nie jest wymagana umiejętność gry na instrumencie ani słuch muzyczny.

Omawiane zagadnienia:

  1. Czym jest muzykoterapia, a czym nie jest. Kto może prowadzić muzykoterapię? Główne modele muzykoterapii wykorzystywane na świecie. Ćwiczenie wybranych technik. Wykład, ćwiczenia, konwersacje.
  2. Podstawy psychologii muzyki – o mechanizmach wpływu muzyki na człowieka, wykorzystywanych w muzykoterapii. Wykład i ćwiczenia.
  3. Muzykoterapia w rehabilitacji neurologicznej. Prezentacja i ćwiczenie wybranych technik. Przegląd badań i założeń teoretycznych.
  4. Jak wykorzystać improwizację wokalną i instrumentalną w terapii i edukacji? Warsztat muzyczny.
  5. Czy słuchając muzyki w ciąży urodzę geniusza? O najpopularniejszych mitach dotyczących wykorzystania muzyki w terapii i edukacji. Przegląd badań i dyskusja.
  6. Napiszę ci piosenkę – po co i jak pisać piosenki w terapii? Warsztat pisania piosenek.
  7. Trening relaksacyjny przy muzyce – miniwykład i warsztat (zaleca się założenie luźnego stroju i przyniesienie kocyka).
  8. Muzyczny rozwój małego i dużego człowieka. Jak trening muzyczny wpływa na funkcjonowanie poznawcze człowieka? Kiedy można zacząć uczyć się grać na instrumencie? Czy dzieci lubią disco-polo, bo się tak rodzą?
  9. Podsumowanie zdobytej wiedzy. Quiz muzykoterapeutyczny – prawa czy fałsz? Układanie programu dla potencjalnego klienta (studium przypadku).
  10. Wolny temat. Podczas spotkań na pewno pojawią się pytania i zagadnienia, na których rozwinięcie nie starczy przestrzeni. Podczas ostatnich spotkań zajmiemy się tematami wybranymi przez Słuchaczy podczas 9 zajęć.

Ukończenie kursu nie daje uprawnień do prowadzenia muzykoterapii. Żeby zostać muzykoterapeutą należy skończyć muzykoterapeutyczne studia licencjackie, magisterskie lub podyplomowe.

Szczegóły: https://www.uo.uw.edu.pl/kurs/3879 

  1. Wojciech Rajek at 08:57

    Witam,
    Czy jest jakiś przepis traktujący o tym kto ma prawo do prowadzenia zajęć muzykoterapeutycznych a kto nie?

    Pozdrawiam

    • Krzysztof Stachyra at 12:54

      Witam,
      Jeśli chodzi o Polskę to nadal jesteśmy krajem, w którym te kwestie nie zostały prawnie uregulowane. Wprowadzenie przez Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów systemu certyfikacji jest pierwszym ważnym krokiem w tym kierunku. Miejmy nadzieję, że za kilka lat sytuacja ulegnie zmianie.
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *