W dniach 3-4 lipca 2021 w Lublinie odbyła się kolejna edycja Lubelskich Dni Muzykoterapii, cyklicznego, corocznego wydarzenia promującego muzykoterapię pośród społeczeństwa oraz specjalistów różnych dziedzin. W tym roku to święto muzykoterapeutów było tym bardziej wyjątkowe, że dało możliwość na spotkania – z ludźmi, muzyką, pionierami muzykoterapii w Polsce.
Zaczęliśmy w sobotę, 3 lipca 2021 o godz. 17-tej od zaproszenia wszystkich do dzielenia się muzyką, wspólnego muzykowania albo po prostu przysłuchiwania się. Dominika Dopierała z Fundacji Nordoff-Robbins Polska przy wparciu połączonych sił absolwentów Studiów Podyplomowych Muzykoterapii na UMCS w Lublinie oraz studentów i absolwentów tego kierunku z uczelni w Katowicach i Łodzi, zrealizowali pokaz Muzykoterapii Społecznościowej. Każdy przechodzień mógł włączyć się do wspólnego muzykowania, posłuchać czym jest muzykoterapia i na czym polegają różne jej formy, a także wziąć udział w działaniach z zakresu muzykoterapii neurologicznej.
„Muzykując wspólnie, chcemy budować poczucie otwartości wobec innych, często odmiennych członków społecznego zespołu. Chcemy tworzyć zgrane społeczności, w których każdy, niezależnie od swojego doświadczenia muzycznego i życiowego, może poczuć, że jest na swoim miejscu, wśród swoich ludzi. Gra zespołowa jest sposobem na budowanie szczególnie dziś potrzebnego szacunku i akceptacji dla różnorodności. Daje możliwość budowania solidarnego społeczeństwa – odpowiedzialnego za siebie nawzajem i środowisko, które wspólnie tworzy” (Dominika Dopierała)
A w niedzielę, 4 lipca 2021 miały miejsce dwa wydarzenia.
O godz. 10.00 pomimo padającego deszczu spotkaliśmy się na osiedlu Kalinowszczyzna, przed Klubie Osiedlowym ODEON, ul. Okrzei 4 w Lublinie, na „Koncercie Interaktywnym” prowadzonym z wykorzystaniem Mobilnego Centrum Muzyki, ponownie przy wsparciu muzykoterapeutów z całej Polski, aby spotkać się przy muzyce, którą tworzyliśmy wspólnie.
„Jako zespół muzykoterapeutów, muzyków umożliwiamy udział w aktywnym tworzeniu muzyki różnorodnym grupom uczestników, w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i marginalizowanym. Podczas publicznych wydarzeń i sesji muzycznych staramy się przywrócić muzyce status sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego i każdej” (Dominika Dopierała)
Kulminacją Lubelskich Dni Muzykoterapii 2021 było wyjątkowe spotkanie z pionierami muzykoterapii w Polsce: dr Elżbietą GALIŃSKĄ oraz dr. Maciejem KIERYŁEM, które poprowadził uznany lubelski dziennikarz radiowy i telewizyjny – Józef Szopiński. O godz. 14.00 na Starym Mieście, w sali widowiskowej Warsztatów Kultury przy ul. Grodzka 5a można było dowiedzieć się u źródeł jak wyglądały początki muzykoterapii w Polsce, jak następował jej rozwój, w jakim punkcie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Spotkanie miało otwartą formułę umożliwiającą zadawanie pytań i włączanie się do dyskusji.
A poniżej kilka zdjęć z Lubelskich Dni Muzykoterapii 3-4 lipca 2021 autorstwa Dominika Śmiałowskiego do projektu “Cała nadzieja w sztuce” realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodaj komentarz