Nuda to nie Sztuka

Nazywam się Jagoda i jestem studentką muzykoterapii Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2009 wraz z pozostałymi studentami tej specjalności utworzyliśmy Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapeutów. Od tego czasu regularnie spotykamy się, dyskutujemy o interesujących nas tematach, organizujemy warsztaty i wykłady, wspólnie się dokształcamy.
We wrześniu 2010 roku brałam udział w szkoleniu dotyczącym tworzenia projektów w Programie „Młodzież z działaniu”. Wtedy w mojej głowie zrodziło się wiele pomysłów i ogromna chęć zrobienia czegoś ważnego i pożytecznego dla siebie i innych. Zarażając moją motywacją inne koleżanki ze studiów postanowiłyśmy skorzystać z tego co oferuje nam Program „Młodzież w działaniu”. W czasie od października 2010 roku do stycznia 2011 roku spotykałyśmy się regularnie i wspólnymi siłami obmyślałyśmy co, jak i dlaczego będziemy robić. W ten sposób zrodził się pomysł na projekt „Nuda to nie Sztuka!”, który został zatwierdzony przez Narodową Komisję Programu „Młodzież w działaniu” w kwietniu tego roku. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 5800 euro!
W projekcie ”Nuda to nie Sztuka!” bierze udział ponad 40 osób. Są to głównie studenci muzykoterapii oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Katowicach-Bogucicach – dzieci i młodzież w wieku 8 – 16 lat, znajdująca się w trudnej sytuacji rodzinnej, gdyż ich rodzicom odebrano lub ograniczono prawa rodzicielskie.
Celem naszego projektu jest rozbudzenie w młodzieży nowych umiejętności i zainteresowań, aby mogli z nich korzystać przez całe życie.
Także my studenci mamy okazję poznać nowe nieznane i innowacyjne techniki terapeutyczne, zdobywamy doświadczenie w pracy z taką młodzieżą. Równolegle do tych celów realizowany jest też trzeci – integracja dwóch środowisk: tzw. trudnej młodzieży z mniejszymi szansami oraz studentów.

Aby zrealizować postawione sobie cele w okresie od początku września 2011 do końca stycznia 2012 roku kilka razy w tygodniu spotykamy się z młodzieżą. Podczas takich spotkań prowadzimy indywidualne lub grupowe zajęcia,
które łączy idea terapii przez sztukę. Prowadzimy zajęcia muzyczne – naukę gry na pianinie, perkusji, gitarze i śpiewu oraz muzykoterapię. Mamy też za sobą dwa spotkania ze specjalistami w tej dziedzinie – Krzysztofem Stachyrą i Simonem Procterem, którzy poprowadzili dla nas wszystkich zajęcia muzykoterapeutyczne. Regularnie odbywają się również zajęcia plastyczne z innowacyjnej metody Malarstwa Emocjonalnego, warsztaty robienia biżuterii, terapia przez bajkę, zajęcia arteterapeutyczne, które zakończą się wystawą. Uczęszczamy też na zajęcia teatralne – tworzymy sztukę teatralną opowiadająca o nas samych, którą wystawimy na zakończenie projektu. Oprócz tego bierzemy udział w zajęciach ruchowych zaproponowanych przez samą młodzież – taniec i sport. Aby jeszcze bardziej zwiększyć nasz kontakt ze sztuką kilka razy w miesiącu wyruszamy w miasto na „Wyjście kulturalne” – koncert, wystawę lub sztukę teatralną. Szeroki wybór zajęć stwarza każdemu uczestnikowi możliwość znalezienia czegoś dla siebie.
Opiekuje się nami nasz coach – Ludwika Konieczna – Nowak, która na co dzień pracuje w Ośrodku jako muzykoterapeuta. Pomaga nam zarówno w sprawach organizacyjnych, jak i kontroluje jakość artystyczną i terapeutyczną zajęć.
Dzięki temu co robimy poznajemy bliżej dzieci i młodzież z Ośrodka, ich potrzeby, problemy oraz mocne i słabe strony. Intensywnie angażując się w te działania uczymy się pracy w grupie, odpowiedzialności, zdobywamy doświadczenie. Wszystko to robimy wolontaryjnie, a największą zapłatą jest uśmiech i radość naszych uczestników!
Zachęcamy wszystkich do angażowania się w podobne działania oraz do korzystania z tego co oferuje Program „Młodzież w działaniu” (www.mlodziez.org.pl).
Realizację naszego projektu możesz śledzić na stronie facebookowej: https://www.facebook.com/groups/260502163979637/
Aby skontaktować się z nami napisz pod adres: muzykoterapeutki@gmail.com
Projekt „Nuda to nie Sztuka!” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Ta publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *