Projekt „Muzyka nie wyklucza”

W ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura- Interwencje 2021, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ruszył projekt Muzyka nie wyklucza . Zakłada on docieranie z muzyką wykonywaną na żywo do ośrodków kultury poza Warszawą, Domów Pomocy Społecznej, jednostek szpitalnych i szkół specjalnych na Mazowszu.

W czasie pandemii liczne placówki musiały mocno ograniczyć aktywności, w tym także artystyczne. Firma Music and Therapy dostrzegła potrzebę organizowania wydarzeń kulturalnych oraz działań muzykoterapeutycznych na terenie tych placówek. Koncerty mogą zainicjować proces poprawy w sferze emocjonalnej i poznawczej oraz zmniejszyć ilość trudnych zachowań u pacjentów, uczniów i pensjonariuszy.

Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu kulturowemu, które z przyczyn geograficznych, społecznych, ekonomicznych i socjalnych dotyka wiele osób. W czasie pandemii pacjenci szpitali psychiatrycznych i mieszkańcy DPS-ów zostali szczególnie narażeni na odosobnienie i osamotnienie.

Projekt Muzyka nie wyklucza kładzie nacisk na działania artystyczne oraz terapeutyczne, skupiając się na sferze poznawczej i relaksacyjnej- redukującej stres i napięcia spowodowane pandemią. Dzięki wiedzy i muzykoterapeutycznemu wykształceniu artystów występujących i przygotowujących projekt, program muzyczny będzie się wpisywać w myśl muzykoterapii społecznościowej, której głównymi założeniami są: budowanie poczucia przynależności, tożsamości i poprawa funkcjonowania w grupie. Po każdym koncercie wszyscy słuchacze, w tym pracownicy placówek, wezmą udział w ankiecie jakościowej.  Cykl powstał we współpracy firmy Music and Therapy z zespołem Kardamon Trio i obejmuje kameralne koncerty muzyki klasycznej i filmowej w aranżacjach Mateusza Fandri na obój, altówkę i harfę. Instrumenty te mają brzmienia unikalne i kojące, z którymi wielu słuchaczy nie miało do tej pory styczności. Wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców, twórcy projektu zaprosili do współpracy profesjonalnych muzyków. Stworzy to okazję do przybliżenia atmosfery, jaką można poczuć w sali koncertowej.

Zapewnione będą też udogodnienia dla osób słabo widzących lub niewidomych, posługujących się alfabetem Braille’a w postaci wydrukowanych w tym języku programów koncertowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *