Drodzy Czytelnicy,
7 grudnia 2011 odszedł Clive Robbins, współtwórca muzykoterapii kreatywnej i jeden z najsłynniejszych terapeutów na świecie. Clive zmieniał świat na lepsze, był wzorem człowieka, który we wszystkim co robi kierował się miłością. Był naszym Przyjacielem i honorowym Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę. Podjęliśmy decyzję, aby ten numer „Terapii przez Sztukę” zadedykować właśnie jemu. Jest to wydanie specjalne, skupione głównie wokół zagadnień związanych z muzykoterapią. Autorami większości tekstów są młodzi muzykoterapeuci, rozpoczynający swoją zawodową drogę. Ludzie, którzy są przyszłością muzykoterapii.
Naszym celem jest wspieranie młodych adeptów arteterapii, tworzenie środowiska profesjonalistów, ale także uświadamianie wszystkim osobom wielkiego terapeutycznego potencjału tkwiącego w kontakcie ze sztuką. Dlatego cieszymy się, że nasze czasopismo zyskuje coraz więcej czytelników – ilość wejść na nasze strony przekroczyła już liczbę 200 tys., co jest w Polsce ewenementem na tym polu. Świadczy to również o coraz większym zainteresowaniu różnymi formami terapii przez sztukę. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie w tym wydaniu coś dla siebie. Wierzymy, że dokładamy kolejną małą cegiełkę do rozwoju terapii przez sztukę w Polsce.
W trzecim numerze „Terapii przez Sztukę” znalazł się tekst przybliżający problemy uznawalności zawodu arteterapeuty. Zaprezentowany w artykule projekt stanowi, naszym zdaniem, jedną z najlepszych dróg doprowadzenia do zmiany spostrzegania arteterapeutów i arteterapii w naszym kraju oraz sprawienia, że zawody związane z terapią przez sztukę staną się interesującą alternatywą dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Uzupełnienie tematyki zawodu arteterapeuty jest tekst autorstwa Ludwiki Koniecznej-Nowak, w którym rozważa czym jest muzykoterapia oraz jakie wyzwania stoją przed muzykoterapeutami.
W kolejnym tekście, autorstwa Kseniji Burić Sarapa i Any Katušić– chorwackich muzykoterapeutek, zaprezentowano podstawowe założenia muzykoterapii dzieci z zaburzeniami o spektrum autyzmu. Swoje doświadczenie oraz badania skuteczności muzykoterapii w pracy z dziećmi z autyzmem opisuje Sara Knapik. Teresa Leśniak zaś w interesujący sposób wypowiada się o muzykoterapii dzieci niepełnosprawnych wzrokowo. Marta Nowak, studentka muzykoterapii Akademii Muzycznej w Katowicach, która w tym roku akademickim zdobywa wiedzę i doświadczenia w USA, przygotowała aż dwa teksty. W jednym z nich dzieli się z Czytelnikami najnowszymi informacjami na temat muzykoterapii noworodków. Drugi poświęcony jest motywom podejmowania studiów muzykoterapii oraz przebiegowi procesu kształcenia muzykoterapeutów w Stanach Zjednoczonych. Uzupełnieniem wypowiedzi Marty jest tekst przygotowany przez Darię Andrzejewską, która studiuje i mieszka w Montrealu. Opisuje ona jak wygląda proces kształcenia arteterapeutów w Kanadzie.
Warto przeczytać artykuł o muzykoterapii małych dzieci przygotowany przez Joannę Dąbrowską – muzykoterapeutkę i arteterapeutkę coraz prężniej działającą w Poznaniu i okolicach. To wydanie „Terapii przez Sztukę” zamyka wyjątkowy tekst autorstwa Krzysztof Gryko, który opisuje swoje doświadczenia z dzieleniem się muzyką z przypadkowymi ludźmi w pociągu, na ulicy…
Gorąco zachęcamy do współpracy z naszym portalem wszystkie osoby, które zajmują się terapią przez sztukę. Nasze czasopismo i portal powstały po to, aby ułatwić dzielenie się wiedzą, wspierać wymianę doświadczeń. Nie jest on miejscem, gdzie wypowiadać się mogą tylko najwybitniejsi specjaliści z wieloletnią praktyką. Chcemy, aby znaleźli tutaj swoja przystań również początkujący arteterapeuci, muzykoterapeuci, teatroterapeuci – wszyscy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Ten portal jest także dla Was. Nie bójcie się dzielić wątpliwościami, nie bójcie się pytać i prosić o radę. Na sercu leży nam rozwój, a każdy rozwój wiąże się z pytaniami, wątpliwościami, poszukiwaniem…
Krzysztof Stachyra, Olga Handford
Dodaj komentarz