Otwarcie portalu

splat3

Powołaliśmy do życia wirtulany portal, który jest zaproszeniem do wymiany poglądów, myśli, refleksji, projektów i wyników badań z zakresu terapii przez sztukę. Ostatnie 20 lat było dla tej dyscypliny szczególnie twórcze i owocne. Można śmiało powiedzieć, że obecnie w Polsce w arteterapię profesjonalnie zaangażowanych jest tysiące osób, w większości jednak wciąż poszukujących drogi zawodowego rozwoju. Cały czas borykamy się z tymi samymi problemami: nadal oficjalnie nie istnieje zawód arteterapeuty, nie ma wypracowanych standardów praktyki i edukacji, a dyskusja o dyscyplinie ograniczona jest do wąskiego grona specjalistów i jak dotąd nie prowadzi do rozwiązania tych podstawowych problemów.
Dlatego chcielibyśmy, aby wirtulana platforma stała się miejscem wymiany poglądów terapeutów wykorzystujących sztuki wizualne, muzykoterapeutów, choreoterapeutów i osób innych specjalności, którzy widzą swoje miejsce pod wspólnym parasolem arteterapii.

Zacznijmy opisywać szczegółowo i wnikliwie to, czym się zajmujemy, podzielmy się badaniami, przybliżmy co dzieje się w dziedzinie arteterapii w Polsce i za jej granicami. Z tym bagażem doświadczeń spróbujmy wspólnie tworzyć nowoczesną dyscyplinę. Mając bardzo bogate tradycje w zakresie wykorzystywania sztuki i twórczości oraz szereg osób z pasją oddanych swojej pracy, jesteśmy w stanie nie tylko wpłynąć na uznanie zawodu w Polsce, ale również zafascynować swoimi działaniami i pomysłami arteterapeutów z kraju i zagranicy.

Twórzmy platformę współpracy i wymiany poglądów przeznaczoną w równym stopniu dla profesjonalistów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją zawodową drogę. Teksty naukowe i badawcze publikowane w „Terapii Przez Sztukę” poddane będą wnikliwej naukowej recenzji, natomiast refleksje praktyków, opisy i wiadomości zostaną skierowane do druku po otrzymaniu pozytywnej opinii redakcji.

Dbając o jakość i przejrzystość pisma sugerujemy, by teksty mieściły się w następujących kategoriach:
– opracowania teoretyczne
– artykuły przedstawiające autorskie koncepcje arteterapii
– badania i studium przypadku
– przekłady artykułów najlepszych autorów zagranicznych
– refleksje praktyków
– opisy ośrodków prowadzących arteterapię
– recenzje i komentarze
– wiadomości

Portal internetowy, na którym ukazuje się „Terapia Przez Sztukę” umożliwia prowadzenia dyskusji, publikację bieżących informacji na temat konferencji i wydarzeń związanych z terapią przez sztukę oraz wzbogaca journal o materiały multimedialne.

Mamy nadzieję, że nasza wspólna przestrzeń stanie się dla wszystkich zainteresowanych testem jakości polskiej arteterapii i krytycznym komentarzem aktywności podejmowanych w tej dziedzinie. Tego Państwu i sobie serdecznie życzymy.

Redaktorzy

Olga Handford

Krzysztof Stachyra

  1. ludwika konieczna at 07:53

    Gratuluję i dziękuję twórcą portalu! Mam nadzieję, że portal będzie faktycznie żywy i obiecuję, że śląskie środowisko muzykoterapeutyczne postara się do tego aktywnie przyczyniać.

  2. alina at 12:56

    W koncu mi sie udalo dotrzec tutaj! Pisze z wyjazdu wiec bez polskich liter… Ciesze sie ze po miesiacach prowadzenia bloga otworzylas ten portal. Bardzo ciekawie sie zapowiada!!! Doceniam szczegolnie artykul dr Stasiakiewicz, trudno do niego dotrzec… A chyba wazny jest. Dobrze tez zebrac wszystkie informacje w jednym miejscu. Duzo pracy wlozyliscie, mam nadzieje, ze inni sie wlacza i pomoga rozbudowac portal, a nie tylko beda dolki podkopywac pod ciekawa inicjatywa! Powodzenia!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *