Książka “Arteterapia. Projekty” autorstwa Wiesława i Barbary Karolaków jest kolejną publikacją w serii wydawnictwa Difin poświęconej sztuce i arteterapii. Ma formę przewodnika po metodzie projektów. Zostały w niej opisane założenia metody, jej pochodzenie oraz walory. Każdy opis zawiera słowa kluczowe projektu, założenia, koncepcję projektu, opis realizacji, refleksję autora na temat metody, jej efektywności, odczuć związanych z realizacją.
Książka składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy poświęcony jest rozważaniom: co to jest projekt? Rozdział drugi (praktyczny) to siedemnaście projektów autorów publikacji zrealizowanych w latach 1978–2021 w różnych miejscach, z różnymi uczestnikami, mających różne przesłania. Opisy uzupełnione są fotografiami, co pozwala na w miarę dokładne ich zrozumienie i odczucie atmosfery działania oraz przybliżenie powstałych rezultatów. Rozdział trzeci został podzielony na trzy podrozdziały. Są to projekty dla dzieci, młodzieży, ludzi dorosłych, a nawet osób w podeszłym wieku, i realizowane razem z nimi. Wszystkie one powstały w ramach prac dyplomowych na studiach podyplomowych arteterapii, terapii zajęciowej, przygotowania pedagogicznego.
Książka nie jest klasycznym podręcznikiem. Jest zbiorem przykładów działań arteterapeutycznych, które mogą stać się pretekstem, inspiracją dla prowadzących różne własne projekty arteterapeutyczne bądź warsztaty z grupami arteterapii. Może też być kierunkowskazem dla poszukujących wyboru, na czym się skupić.
Publikacja ta jest ofertą dla wszystkich, którzy poszukują zmiany w życiu codziennym, w pracy, w środowisku, w którym żyją. Z książki tej, jak z przewodnika, korzystać będą mogli wszyscy, którzy poszukują atrakcyjnych metod pracy z projektami arteterapeutycznymi, także z projektami edukacyjnymi, socjalizującymi, dającymi radość tworzenia i polepszenie zdrowia w ujęciu holistycznym. Szczególnie polecamy książkę studentom pedagogiki, pedagogiki zdrowia, pedagogiki specjalnej, resocjalizacji, studentom arteterapii, terapii zajęciowej.
Spis treści:
Rozdział 1. Wstęp
Rozdział 2. Co to jest projekt?
Rozdział 3. Realizacje autorów książki
3.1. Formy znane – formy wyobrażone
3.2. Oś świata. Piekło – niebo
3.3. Skrzydła
3.4. Transfer
3.5. Carpe diem 2000
3.6. Nasze miejsce
3.7. MARIO
3.8. Ślady
3.9. 90 lat Bauhausu
3.10. Twórczość wspomagająca rozwój. Moje PORTRETY
3.11. Twórczość wspomagająca rozwój. Działania twórcze
3.12. Dostępność na plus, 60+!
3.13. Sztuka w naturze
3.14. Zaglądanie pod poduszkę natury
3.15. Land art 3D (Natur-Kunst 3D Dredimensionale Objekte)
3.16. Interakcja
3.17. SZTUKA kolorowego widzenia
Rozdział 4. Projekty studenckie
4.a. Dla dzieci/z dziećmi
4.a.1. Książeczka naszych wartości
4.a.2. Mandala jako sztuka i zabawa
4.a.3. Ziarno
4.b. Projekty dla młodzieży/z młodzieżą
4.b.1. JA–TY–MY
4.b.2. Moja przestrzeń. Letnia Akademia Sztuki
4.c. Projekty dla dorosłych/z dorosłymi
4.c.1. ŚWIADOMA KOBIECOŚĆ. Arteterapia kobiet w okresie menopauzalnych zmian
4.c.2. 3 x K – KRĄG KREATYWNEGO KOŁOWROTKA. Kobiecość w (swoim) żywiole
4.c.3. Obok siebie
4.c.4. Kobieca przystań – działania twórcze w pracy z seniorami
4.c.5. W pieśni wszechświata. Twórczy Trening Rozwoju Osobowości
Bibliografia
Dodaj komentarz